Oppdatering av publiseringsavtaler

Obs! Nivå i søkeresultat viser nivåer for 2024

Nivået som står i søkeresultatet og øverst på publiseringskanalen sin informasjonsside viser nivå for 2024. Nivå for 2025 kan være et annet. Les mer: Nivå og nivåendringer i Kanalregisteret.

Kanalregisteret

Avtaler om åpen publisering

I Register over vitenskapelige publiseringskanaler merker vi tidsskrift som inngår i avtaler med forlag/utgivere om å publisere åpent.

Sist oppdatert: 10. november 2023

Dersom du er korresponderende forfatter med tilknytning til en institusjon som er med i en slik publiseringsavtale, kan du publisere dine forskningsartikler i de fleste av forlagenes tidsskrifter uten direkte kostnader.

Merking i Kanalregisteret

I søketreffet vil du se at det står «Inkludert i en publiseringsavtale», dersom tidsskriftet inngår i en publiseringsavtale. Trykker du deg videre inn på et spesifikt tidsskrift i Kanalregisteret, vil du under overskriften «Publiseringsavtale», se hvilken type avtale det gjelder og hvem som er med.

Vi skiller mellom institusjonsavtaler og konsortieavtaler så en kan se om avtalen er fremforhandlet av Sikt eller en institusjon.

Institusjonsavtaler

  • kan registreres via skjemaet for institusjonsavtaler.
  • er inngått direkte mellom en institusjon og en utgiver.
  • er ikke en del av Sikt-avtalene.
  • kan registreres ved å bruke skjemaet for institusjonsavtaler.
  • kan oppdateres ved å bruke skjemaet for institusjonsavtaler.
  • Har du spørsmål kontakter du ditt institusjonsbibliotek.

Konsortieavtaler

  • Er fremforhandlet av Sikt.
  • Vi får tilsendt informasjon om konsortieavtalene fra Sikt.
  • I tilfeller der det er ulik informasjon på openscience.no og i Kanalregisteret, skyldes det at Sikt kvalitetssikrer data før det avtalene sendes til oss.
  • Har du spørsmål om konsortiumavtalene, går du til openscience.no.

Et tidsskrift kan inngå både i en institusjonsavtale og konsortieavtale. I noen tilfeller kan de ulike avtalene vise forskjellige utgivere eller tidsskriftet kan være markert med to forskjellige konsortieavtaler med to forskjellige forlag. Årsaken er at tidsskriftet har skiftet utgiver før Kanalregisteret fikk tilsendt nye data om en av avtalene og/eller konsortiumavtalene fra Sikt.